Bu Blogda Ara

24 Temmuz 2015 Cuma

Bisiklet Nasıl Temizlenir ?

Organik ulaşımın temel aracı bisiklettir. Bazılarımız sadece spor için, bazılarımız hobi olduğundan, bazıları ise ulaşım için bisikleti tercih etmektedir. Ülkemizde bisiklete binmek her ne kadar çocuklukta kaldı şeklinde gözükse de gelişmişliğin göstergesidir. Bu yazıda bisikletiniz kirlendiğinde nasıl temizleyeceğine değinelim.

Bisiklet Temizleme
Eğer bisiklet üzerinde çamur yoksa sadece günlük kullanımdan dolayı oluşan tozlar yer alıyorsa ıslak mendil yardımıyla tüm kadroyu silebilirsiniz. Bisiklet eğer çamur içindeyse durum biraz farklı, yıkamanız gerekecek. Yıkarken tazyikli su kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem, bu bisikletin kompenantlarına ve kadrosuna zarar verir.
Önce bisiklet güzelce ıslayın ardından yumuşak bir bez kullanarak baştan aşağı kadroyu silin. Zinciri temizlemek isterseniz zincir temizleme aparatı kullanabilirsiniz, gayet uygun fiyata satılıyor. Eğer bisikletiniz hidrolik fren sistemine sahipse kaliperlere su değdirmemeye özen gösterin. İçine su kaçtığında kuruyana kadar ötecektir, yoksa bir zararı yok. Aynakolun etrafını ve rubleyi temizlemek için fırça kullanabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder